Jak správně nosit miminko?

A je to tady, stala jste se poprvé čerstvou maminkou. Když rodiče poprvé berou do náruče své děťátko, vždy s obavou, zda drží miminko správně a aby mu neublížili.

Existují obecné zásady, jak správně držet a nosit miminko:

1. důležitou zásadou při zvedání miminka je opatrně, ale pevně dlaní podložit dítěti hlavičku, pak jej teprve zvedáme od podložky

2. POLOHA KLUBÍČKO – zaručuje miminku pohodlné nošení a zdravý růst. Miminko si položíme tváří k nám na předloktí levé ruky, přičemž hlavička nám zapadne do naší kloubní jamky. Zároveň prsty a dlaní levé ruky uchopíme miminko za levé stehýnko a pravou rukou mu podepřeme zadeček. V této poloze je důležité, aby byla hlavička výš než pánev miminka a kolínka směřovaly nahoru.

3. POLOHA NA TYGŘÍKA – je skvělá nejen na nošení, ale také na odříhnutí. Miminko si položíme tváří dolů na předloktí levé ruky, která je ohnutá mírně dolů (hlavička je u našeho lokte) a prsty držíme děťátko pod zadečkem. Ručičky volně visí, kolínka jsou ohnuté v pravém úhlu s trupem miminka a ručičky visí volně dolů.

4. POLOHA PŘES RAMENO – pokud již miminko udrží hlavičku samo, můžeme ho nosit v poloze přes rameno. Miminko díky této poloze bude vidět, co se kolem děje a pokud se unaví, tak si položí hlavičku na vaše rameno a pohodlně usne. Poloha je doporučována i pro odříhnutí po kojení.

5. NOŠENÍ V ŠÁTKU NEBO V NOSÍTKU – nosit miminko celý den pouze na rukou je téměř nadlidský výkon. Přitom novorozenci více než dítě v jiném věku potřebují blízkost, teplo a lásku rodiče. Proto je velmi vhodné vázat miminko do šátku na nošení dětí. Svaly zad vydrží i dlouhodobou zátěž oproti svalům na pažích. Když rodič nosí své miminko v šátku nebo v nosítku, tak má volné ruce a váha miminka se rovnoměrně rozkládá na boky a záda.

Šátek v miminku evokuje pevné objetí, na které bylo zvyklé ještě během těhotenství v bříšku maminky a cítí se opravdu bezpečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.