Koupelna bez plísní – nebo jak vyměnit silikon kolem vany nebo umyvadla

Ačkoli na trhu existují různé přípravky na „čištění“ silikonových spojů, nejúčinnějším a nejtrvalejším způsobem, jak zlepšit estetiku koupelny a zbavit se plísní, je úplně vyměnit silikon. Můžete to udělat sami, i když nemáte speciální znalosti a profesionální nástroje ..

Aplikace silikonu

Výběr silikonu

K utěsnění v kuchyních a koupelnách by se měly používat tzv. Sanitární silikony – se zvýšenou odolností proti vlhkosti a plísním. K utěsnění tradičních cínových koupelí, keramických nebo ocelových dřezů můžete použít levnější „kyselé“ silikony – charakteristický octový zápach. Pokud však chcete utěsnit akrylovou vanu, sprchový kout z PVC, umyvadlo z konglomerátu nebo dekorativní měděné tvarovky, je naprosto nezbytné použít neutrální silikonové tmely.

Příprava povrchu

  • Nejprve by měl speciální nástroj nebo ostrý nůž (foto 1) úplně odstranit šev pokrytý plísní. Obecně to není obtížné – silikon se často již částečně vzdálil od povrchu (foto 2).
  • Pokud je silikon stále starý a vytvrzený, lze jej použít ke změkčení pomocí silikonového odstraňovače (foto 3).
  • Po odstranění zbývajícího silikonu z mezery mezi vanou nebo umyvadlem a stěnou musí být povrchy bezprašné, odmaštěné saponátem (doporučuje se vyhnout se použití chemikálií, které mohou povrch akrylové vany poškodit) a suchý.
  • Dalším krokem je ochrana okrajů mezery pomocí krycí pásky, která by měla být odstraněna ihned po nanesení a vyhlazení silikonu (foto 4).
  • Bezprostředně před nanesením silikonu do mezery může být lázeň naplněna až do poloviny vodou. Naložená vana se usadí na rámu a zvětší se šířka mezery mezi vanou a stěnou. Šev aplikovaný za těchto podmínek se v budoucnu pod vlivem zatížení lázně během koupání nezlomí.

Aplikace silikonu

  • Silikonový silikon naneste s mírným přebytkem pomocí těsnicí pistole (foto 5 a foto 6).
  • Hladký povrch švu uhlaďte, dokud se nevytvoří povrchový film (během 3–5 minut) špachtlí namočenou v Joint Fish nebo v roztoku mýdla nebo čisticího prostředku (foto 7). Správná povrchová úprava silikonu – profilování a vyhlazení – zabraňuje hromadění nečistot a plísní a umožňuje volný odtok vody.
  • Ihned po vyhlazení spáry opatrně odstraňte krycí pásku a počkejte několik hodin, než silikon zcela vytvrdne.
  • Konečný výsledek bude určitě uspokojivý – viz těsnění dřezu (foto 8)
Odstranění starého silikonu
Příprava
Změkčení pomocí silikonového odstraňovače
Vše připraveno k aplikaci silikonu
Aplikace silikonu kolem vany
Aplikace silikonu kolem umyvadla
úprava švů silikonu
Výsledek

Pokud ještě váháte, zda si do toho pustit samostatně – můžete se obrátit na profesionála – hodinového manžela, který děla podobnou prací denně a má k tomu vše potřebné nářadí i hlavně zkušenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.