Agrifotovoltaika nese plody

Agrifotovoltaika – pokojné soužití dvou podstatných forem udržitelnosti a jejich fungování. O biologické rozmanitosti a synergii mezi zemědělstvím a výrobou energie existuje již mnoho poznatků. Zcela nový poznatek však je, že fotovoltaika se dobře slučuje s pěstováním bobulovin.

Německá společnost ve spolupráci s Wageningen University & Research, jednou z nejrenomovanějších nizozemských univerzit, v současnosti pozorně sleduje, co se děje s kulturami bobulovin pod fotovoltaickými moduly. Přínosem je, že místo obvyklého foliového tunelu chrání rostliny před krupobitím, silným deštěm a extrémním horkem fotovoltaické moduly, které samozřejmě také vyrábí čistou energii.  

Špatná pověst

Zejména v Rakousku se dvojí využití zemědělské půdy stále netěší dobré pověsti. Život v globální pandemii s uzavřenými státními hranicemi již rok zdůrazňuje význam regionální produkce potravin. Agrifotovoltaika by tak mohla splnit oba požadavky, protože výrobou solární energie prospívá životnímu prostředí  a snižuje emise skleníkových plynů, zároveň vytváří ideální podmínky pro flóru i faunu.

Bez volných ploch se energetická transformace nekoná

Také mezinárodně působící společnost Sun Contracting AG dbá na to, aby při instalaci fotovoltaických elektráren vždy nejprve využila již zastavěné plochy. Jedno je však jasné, bez vhodných solárních elektráren na volných plochách se energetická transformace nepodaří. Orná nebo zemědělská půda je ideální obzvláště proto, že na nich lze zaručit rozumné dvojí využití. Kromě toho mohou být fotovoltaické systémy na volných plochách provozovány jako smluvní. Jinými slovy jde tedy o otázku nákladů.

Co znamená smluvní fotovoltaika?

Smluvní fotovotaika (Photovoltaic Contracting) je název pro inovativní obchodní model společnosti Sun Contracting AG. Tento model umožňuje poskytnout volnou plochu nebo střechu pro výrobu zelené energie bez toho, aby bylo nutné tuto vyrobenou elektřinu spotřebovat a nést za ni jakékoli náklady. Díky tomu je tento model ideální mimo jiné pro volné haly a zemědělskou půdu v oblastech s menšími výnosy.

Portrét firmy

Společnost Sun Contracting AG a její dceřiné společnosti působí v oblasti fotovoltaiky již jedenáct let a jsou úspěšné zejména v oblasti smluvní fotovoltaiky (Photovoltaic Contracting). V současné době provozuje skupina společností v Rakousku, Německu, Lichtenštejnsku a ve Slovinsku fotovoltaické systémy s celkovým výkonem 86,4 MWp. Z toho je 309 fotovoltaických elektráren v těchto čtyřech zemích provozováno jako smluvní. Vedle instalace a provozu fotovoltaických elektráren je společnost Sun Contracting AG také emitentem udržitelných investic. Aktuálně je k dispozici pět investičních produktů, z nichž jeden, podřízený dluhopis, je určen výhradně pro rakouské investory. Ostatní čtyři dluhopisy lze upisovat online přímo u emitenta až do podzimu roku 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.